Merdiven Basınçlandırma Sistemleri

Merdiven Basınçlandırma Sistemleri

Basınçlandırmanın amacı yangın merdivenlerine ve asansörlerine duman girişinin önlenerek insan tahliyesinin dumansız bir ortamda sağlanması ile itfaiye görevlilerine yangına müdahale için uygun ulaşım yolu sağlanmasıdır.

Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre, konutlar hariç olmak üzere, bütün binalarda, merdiven kovasının yüksekliği 30,5 m’den fazla ise yangın merdivenlerinin basınçlandırılması gerekmektedir. Konutlar da ise bu yükseklik 51,50 m dir. 

Basınçlandırma sistemi çalıştığı zaman kapılar kapalı iken merdiven yuvası ve bina kullanımı alanları arasındaki fark en az 50 Pa, açık kapı durumunda ise basınç farkı en az 15 Pa olması gerekmektedir. Bu basınç farkı başta belirtildiği gibi dumanın kullanım alanından merdiven veya asansör kovasına sızmasını engellemektir.

Aironn farklı ürün seçenekleri ile gerekli basınç farklarını oluşturarak sızıntıları önlemektedir. EC hücreli fanlar, çatı tipi aksiyal fanlar, AC Hücreli fanlar ve aksiyal hücreli fanlar merdiven ve asansör basınçlandırma amacıyla hizmetine sunulmaktadır.